Duyurular
»Schengen vize yönetmeliği gereğince, schengen vizesinin alındığı ülkeye ilk giriş yapma mecburiyeti bulunmaktadır. Belçika için alınan Belçika schengen vize ile önce Almanya'ya gitmek mümkün değildir.  Ancak bir kere Belçika 'ya gidildi ise Belçika’yı takip eden seyahatlerde diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür.
»Belçika Ankara Büyükelçiliğinden anlamlı jest Belçika’daki Türk işçilerin göçü ile ilgili anlaşmanın 50. yılı sebebi ile Belçika’ya 1963-64-65 yıllarında göç eden Türkiye vatandaşı gurbetçilerin Ankara’daki Belçika Büyükelçiliği ile e-mail veya telefon aracılığı ile irtibata geçmesi halinde Ankara Belçika büyükelçiliği söz konusu döneme dair düzenlediği etkinliklere Türkiye vatandaşı gurbetçileri davet edeceğini duyurdu.
»Pazartesi Cuma saat 08:30 - 12: 00 ve 13. 00 - 17.00 arası,
»Belçika pasaportu için başvuru işlemlerinde bulunacak Türkiye’de yaşamakta olan kişiler Belçika pasaportu başvurularını Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ve Belçika Ankara Büyükelçiliğine gerçekleştirebileceklerdir.
»Belçika İstanbul Başkonsolosluk mesai saatleri 09.00 - 12.00 / 13.15 / 16.30
»Belçika İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri 09.00 - 11.00 / 13.30 - 15.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
»Consultation for Belgium, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Belgium; Türkiye’ de bulunan Belçika Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve Belçika vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulunan Belçika temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. Belçika Konsolosluklarının çalışma saatlerini. Belçika Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye Belçika temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve Belçika seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin Belçika vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Belgium web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Belgium web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Belgium web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Belgium‘ a dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.
»Belçika Konsolosluğu ile Eskişehir Belediyesi ortaklığında düzenlenen  “100 yıl sonra: 1. Dünya Savaşı sırasında Belçika’dan görüntüler ve yaşananlar” sergisi, Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Sanat Galerisi’nde açıldı. Sergiyi Belçika Dışişleri Bakanlığı’nın desteği ile düzenleyen Ankara Belçika Büyükelçiliği,  bu etkinliğin Belçika ile Eskişehir arasında yapılanan güçlü kültür ve sanat bağlarına katkı sağlaması amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Ankara Belçika Büyükelçisi Marc Trenteseau serginin açılışında yaptığı konuşmada; “ Bu yıl 1. Dünya Savaşı’nın 100. Yılını kutluyoruz. Bütün Avrupa ülkeleri bu savaşın mağduru olmuştur. Bu sergi sayesinde savaşın halklara yaşattığı acılara ve insan hatalarına tanıklık edeceksiniz. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra 2. Dünya Savaşı da yaşandı. Her Dünya Savaşı’ndan sonra eski dünya yok oldu. Yeni bir dünya düzeni kuruldu.  Bu yeni kurulan dünya düzeni içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna da şahit olduk. “ diye konuştu. Savaşın kötü ve acımasız yüzünü görmek, bir daha yaşanmaması için savaşın gerçeklerinden ibret alınabilmesi için düzenlenen sergi 9 Kasım’a kadar halkın ziyaretine açık olacak.

Belcika Hakkında


 

BELÇİKA

NEDEN BELÇİKA’DA YURT DIŞI EĞİTİM ?

Belçika, Avrupa’nın yaşam standartları yüksek olan bir ülkesidir. Belçika bazı alanlarda özellikle öne çıkmaktadır.  Özellikle Kimya üzerine eğitim almak isteyen öğrenciler Belçika’yı birinci tercih yapmaktadırlar.

Eğitim ücretlerinin uygun olduğu Belçika’ya, ulaşımın kolay olması yurtdışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için cazip hale getirmektedir.  İngilizce programların sunuluyor olması sebebiyle öğrenciler İngilizcelerini, Fransızcalarını ve Almancalarını geliştirebilirler.


BELÇİKA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

Belçika’nın idari yapısı genel anlamıyla Federal Hükümet ile Fransız Toplumu Hükümeti ve Flaman Toplumu Hükümetinden oluşmaktadır. Federal Hükümet eğitim konusunda zorunlu öğrenim yaşlarını ve diploma verilme şartlarını belirler. Federal Hükümette eğitim bakanı yoktur. Eğitim işleri Fransız Toplumu ve Flaman Toplumu Hükümetleri tarafından yürütülmektedir.
Belçika’nın Valon (Fransızca konuşulan) Bölgesindeki okullarda eğitim dili Fransızca’dır. Flaman (Flamanca konuşulan) Bölgesindeki okulların eğitim dili ise Flamanca’dır. Brüksel’de ise hem Fransızca hem de Flamanca dillerinde öğretim yapan okullar bulunmaktadır. Öğretim metotları ve ders saatleri bölgelere göre değişebilmektedir.
Belçika’da okullar Devlet tarafından açıldığı gibi özerk kurum ve kuruluşlar tarafından da açılabilmektedir. Bu çerçevede okullar ; Belediye Okulları, Devlet Okulları ve Katolik (Dini) Okulları olarak sınıflandırılabilir. Bütün okullarda genel anlamıyla aynı öğretim programı ve çalışma planı uygulanmakta olup, okullar devlet tarafından denetlenmektedir. Söz konusu okulların giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır.
Belçika’da eğitim 6 yaşından 18 yaşına kadar bütün çocuklar için zorunludur. Ancak bazı öğrencilere 16 yaşından sonra tam gün eğitim yerine belli günler okulda yüzyüze eğitim, diğer günler staj yapma olanağı sağlanır.

Belçika’da Üniversite Eğitimi

Belçika’da Üniversite öğretimi üç kademeye ayrılabilir. İlk iki kademe önlisans ve lisans, üçüncü kademe ise lisansüstü öğrenim olarak isimlendirilebilir. İki veya üç yıl süreli üniversite birinci kademe eğitimi, yüksek öğretime geçiş hakkı veren lise diplomalı tüm öğrencilere açıktır. Bu eğitim kademesinde genel ve bölümle ilgili fen veya beşeri bilimlere giriş öğretimi verilir.
İkinci kademede ise ilk kademedeki 2-3 yıllık eğitimin üzerine en az iki en çok dört yıllık üniversite öğrenimini takiben alanlara göre öğretmen, mühendis, eczacı, tıp doktoru, veteriner vb. ünvanlar elde edilir. Bu öğretim kademesi bilimsel araştırmaya hazırlık olmak üzere hem uygulamalı hem de teorik çalışmaları da kapsar.

Üniversiteler, üniversite öğreniminin ikinci kademesinden -lisans- derecesi alanlara üçüncü kademe eğitimi sunmaktadır.
Bazı uzun süreli yüksekokullar da üçüncü kademe programları uygulamaktadır. Bu okulların bir yıllık lisansüstü programları, eğitim amaçları doğrultusunda, üniversitelere göre daha pratik ve uygulamaya yönelik eğitim verirler. Bunlar, daha önce görülen yüksekokul eğitiminin genişletilmesi veya alanlarındaki belli bir konuda uzmanlaşma eğitimi vermeye yönelik programlar olabilir. Söz konusu eğitimin üniversitelerin lisansüstü programlarıyla karşılaştırılması zordur. Bu programlar aynı zamanda üniversite -lisans- mezunlarına da açıktır.
Bir yıl süreli olan ve tamamlayıcı lisanüstü yüksek öğretim programları olarak isimlendirilen eğitimde ise amaç lisans alanında daha geniş çalışmalar yapmak olup, sonunda bir akademik derece kazanılmaz.


BELÇİKA ÜNİVERSİTELERİ

• Brexgata University Academy 
• Brussels Management School (ICHEC) 
• Brussels School of International Studies 
• Continental Theological Seminary 
• ECAM - Institut Supérieur Industriel 
• EHSAL - Europese Hogeschool Brussel 
• Erasmushogeschool Brussel 
• Evangelische Theologische Faculteit, Leuven 
• Faculté Polytechnique de Mons 
• Faculté Universitaire des Sciences Agronomiques de Gembloux 
• Facultés Universitaires Catholiques de Mons 
• Facultés Universitaires Notre-Dame de la Paix 
• Facultés Universitaires Saint-Louis 
• Fondation Universitaire Luxembourgeoise 
• Hasselt University 
• Hogere Zeevaartschool - Maritime Academy 
• Hogeschool Antwerpen 
• Hogeschool West-Vlaanderen (TU) 
• Hogeschool voor Wetenschap & Kunst 
• Hogeschool voor Wetenschap en Kunst (VLEKHO), Brussel 
• Karel De Grote Hogeschool 
• Katholieke Hogeschool Kempen 
• Katholieke Hogeschool Leuven 
• Katholieke Hogeschool Limburg 
• Katholieke Universiteit Brussel 
• Katholieke Universiteit Leuven 
• Katholieke Universiteit Leuven, Campus Kortrijk 
• Royal Military Academy 
• Thierry Graduate School of Leadership 
• Universiteit Antwerpen 
• Universiteit Antwerpen Management School 
• Universiteit Antwerpen, UFSIA 
• Universiteit Gent 
• Université Catholique de Louvain 
• Université Libre de Bruxelles 
• Université de Liège 
• Université de Mons-Hainaut 
• Vesalius College 
• Vlerick Leuven Gent Management School 
• Vrije Universiteit Brussel


BELÇİKA’DA TURİZM

Kuzeybatı Avrupa'da yer alan Belçika; Hollanda, Almanya, Lüksemburg ve Fransa ile sınır komşusudur. Hollanda ve Fransa arasında Kuzey Denizi ile kısa bir sınırı vardır.

Belçika, "Asıl Avrupa" olarak nitelendirilen çok kültürlü ve çok dilli bir ülkedir. Flamanca'nın konuşulduğu Flanders kuzey bölgesi, çapraz bir şekilde birbirine bağlanan kanalların bulunduğu düz alanlardan oluşmakta ve Ortaçağ sanatına ev sahipliği yapan Antwerp, Bruges ve Ghent gibi kentlere ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin güney bölgesi Wallonia, Fransızca'nın konuşulduğu bir coğrafyadır. Ardenes'in inişli yokuşlu tepeleri, sayısız tarihi kale, Liege, Namur ve Tournai gibi kentleri kapsar. Avrupa Birliği ve NATO'nun genel merkezlerine ev sahipliği yapan Brüksel, "Avrupa'nın Başkenti" olarak adlandırılmaktadır.

Brüksel, olağanüstü ve özgün mimarileri bir yana, kontrastların oluşturduğu atmosfere sahip kozmopolitan bir kenttir. 80'in üzerinde müze, sayısız tarihi eser, dinamik ve çok alternatifli gece hayatı ile Avrupa'nın en önemli turizm kentlerindendir. Barok ve Gotik mimari tarzındaki evleri barındıran Büyük Saray (Grand Palace), Saints Michel ve Gudule Katedrali, Müzikal Enstrümanlar Müzesi, Kraliyet Sanat ve Tarih Müzeleri, Kraliyet Sarayı, kentin başlıca tarihi ve kültürel değerlerinden birkaç örnektir. Brüksel, Avrupa'daki Art Nouveau sanat tarzının başkentliğini yapmaktadır.

Bruges'de kanal gezintilerine çıkmak, Antwerp'de elmas aramak, Belçika'nın dünyaca ünlü pastalarını Oostende'ki plajda tatmak ve Brüksel'deki kültürel ve tarihi önemi büyük müzeleri gezmek, ülkenin sunduğu benzersiz tecrübelerden sadece birkaçıdır. Belçika, kapladığı alan itibariyle Avrupa'nın en fazla kale bulunduran coğrafyasıdır. Tarihi kaleler ile dolup taşan Namur'da, en güzel örneklerini gezebilirsiniz.

BELÇİKA LİMANLARI:

Antwerp, Brugge, Gent, Hasselt, Liege, Mons, Namur, Oostende, Zeebrugge Basel

 


Belçika Konsolosluğu resmi web sitesi www.diplomatie.be