Mobil Versiyonuna Geç

Belçika Vize İşlemleri Ankara

Belçika vize işlemleri Ankara başvurularında bulunacak kişilerin dikkatine!

Türkiye Cumhuriyeti Umuma mahsus Pasaport sahibi kişilerin seyahatleri öncesi Belçika vize işlemlerinde bulunmaları mecburidir. Kısa süreli Belçika vize (C tipi, Schengen vize) müracaatlarını Ankara'dan gerçekleştirecek kişiler vize başvurularını direk olarak Ankara Belçika Büyükelçiliğine gerçekleştiremeyeceklerdir. Kısa süreli Belçika Schengen vize işlemleri için müracaatlar Belçika Büyükelçiliği Ankara tarafından yetkili kılınmış başvuru merkezlerine gerçekleştirilmektedir. Ankara Belçika vize işlemleri için başvurular Belçika Elçiliği tarafından yetkilendirilmiş VFS Global veya VFS Global akreditasyonu bulunan seyahat ve turizm acentaları tarafından kabul etmektedir. 

Ankara Belçika Büyükelçiliği, vize başvuru sahibini görmek istemesi halinde ise kişi, Elçiliğe davet edilebilecektir. Ayrıca uzun süreli Belçika vize işlemleri için başvurular yine Büyükelçiliğin hizmet alanı içerisindedir. Ankara Belçika vize işlemleri için Elçilik ve Elçilik tarafından yetkilendirilmiş Belçika vize başvuru merkezine müracaaatlar için aşağıda belirtilen il, illere bağlı ilçe ve kazalarda ikamet edilmesi mecburidir. Aşağıda belirtilen şehirlerde ikamet etmekte olan kişiler Belçika vize işlemleri için başvurularını Belçika Başkonsolosluğu veya diğer Belçika Temsilciliklerine gerçekleştirmeleri gerekebilecektir.

Belçika vize işlemleri Ankara başvuruları için ikamet edilmesi gereken şehirler:   

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı,  Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, İçel, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak’ tır.

Ankara Belçika Büyükelçiliği yetkili Belçika vize başvuru merkezi Belçika Turistik Vize, Belçika Ticari Vize, Belçika Aile Ziyareti Vizesi ve Belçika Transit Vize işlemleri için başvurularını kabul etmektedir ayrıca Belçika Erasmus vize müracaatları için başvuru yapılacak kurum bilgisi Elçilik ile kurulacak iletişim aracılığı ile teyit edilmelidir. Belçika vize başvurularının sonuçlanma süresi, vize geçerlilik süresi hakkında alınacak kararlar tamamen Ankara Belçika Büyükelçiliği’nin görev ve hizmet alanındadır. Belçika vize başvuru merkezleri ve Belçika vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları vize başvurularının neticelenmesi, neticelenme süresi ve vize hakkında verilecek kararlar hakkında herhangi bir imtiyaz sahibi değillerdir. 

Ankara Belçika Büyükelçiliği başvurularında, son 10 yıl içerisinde Amerika, Kanada, İngiltere veya Schengen vizesi olmayanların şahsen gelmeleri şartı aranmaktadır. Belçika Ankara Büyükelçiliği’nin Konsolosluk makamından gelen görüşme talebinde, vize başvuru merkezi aracılığıyla randevu alınması gereklidir.

Belçika Aile Birleşimi vizesi, Belçika Öğrenim vizesi ve Belçika Oturum vizesi başvurularının, Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmaktadır.

Ankara Belçika vizesi işlemleri için Ankara VFS vize başvuru merkezinden randevu alınması zorunludur. Belçika vizesi işlemleri için Ankara’ dan başvuru gerçekleştirecek kimseler başvuru işlemleri sırasında bir takım bilgileri göz önünde bulundurmaları vize prosedürleri sırasında karşılaşılacak aksaklıkların önlenmesi yardımcı olacaktır. Şöyle ki, Belçika vize müracaatında bulunacak kişi öncelikle Belçika ziyaret amacına yönelik belgeleri sunmakla yükümlüdür. Tercih edilmiş olan Belçika vize kategorisi ile hazırlanacak olan vize başvuru evrakları eksiksiz bir şekilde birbirini desteklemelidir. Belçika vize işlemleri için hazırlanacak başvuru dosyasında bu bilgilerin göz önünde bulundurulması dışında alınacak randevular ile vize başvuruları hafta içi: sabah 08.30-15.00 arası gerçekleştirilebilecektir. Ayrıca yine Belçika vizesi için başvuru dosyasının teslimi sırasında başvuru merkezinin biometrik parmak izi gişesinde parmak izi verilmesi gerekecektir. Parmak izi bir kereye mahsus olarak alınırken; bu veriler 5 yıl süreyle Vize Bilgi Sistemi (VIS) tarafından saklanmaktadır.

Belçika Vizesi Ankara işlemleri için başvuru sahiplerinin Belçika Büyükelçiliği’nin resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarını göz önünde bulundurarak müracaatlarını erken bir tarihte yapmaları vizenin gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

 

Ankara Belçika Vize Müracaatları İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Pasaport

Belçika Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularında, 10 yıldan eski pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Belçika vizesinin belirtileceği en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yapılması öncesinde yeni bir pasaport alınmalıdır. Belçika vizesi başvurularında, tüm pasaportlarda aranılan asgari geçerlilik süresi 4 aydır. Eski ya da hasar görmüş pasaportlarla yapılan vize başvuruları Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmiş olsa da, gümrük giriş kapısında geri çevrilme riski bulunmaktadır.  

Belçika Vize Başvuru Formu

Belçika Schengen Vize Başvuru Formu’nda beyan edilen bilgilerle, dosyaya eklenen belgelerin birbirini desteklemesi zorunludur. Eksik evrak ya da mükerrer bilginin tespiti halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır. Başvuru sahibinin Belçika Vize Başvuru Formu’nu eksiksiz doldurmalıdır. Islak imza ve tarih mutlaka atılmalıdır. Formun İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulması mecburidir. Eğer Belçika vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; imza bölümü ebeveyn tarafından imzalanmalıdır. Ebeveynlerin birinin koruması altında ise; bu gerekliliği gösteren bir belge eklenmelidir.

Biometrik Fotoğraf

Belçika vize işlemleri Ankara için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması zorunludur. Fotoğrafın 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Hollanda Vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan önceki vize başvurularında kullanılmamış olma özelliklerine sahip olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen gösterilmelidir. Dini gerekçelerle başörtüsü kullanan kişilerin, bu durumda gözlerin, kaşların, alının ve kulakların görünecek şekilde fotoğraf çektirmesi mecburidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Belçika vize işlemleri Ankara başvurusunda bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi

Finansal Durumu Belgeleyen Evraklar

Belçika vizesi Ankara işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin son 3 aya ait Maaş Bordroları bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe ve ıslak imzalı, orijinal olmalıdır.

Belçika vize işlemlerinde bulunan şahsın seyahate dair tüm masraflarını karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi banka hesap cüzdanının hesap dökümü: son 3 aylık,  detaylı banka hesap hareketlerini göstermeli; en az 4000 TL bakiyesi olmalı;  hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşe ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı. Ve banka kartlarının fotokopileri.

Belçika vize işlemleri Ankara’dan başvuru yapan şahsa ait tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri başvuru dosyasının içerisinde bulunmalıdır

Belçika Vizesi Ankara Müracaatı için Vize Talep Dilekçesi

Seyahat planlarını açıklayıcı bir dilekçe olması önemlidir. Belçika Vize Talep Dilekçesi, Belçika resmi dillerinden birisiyle ya da İngilizce olarak yazılmış detaylı bir dilekçe.

Kişi İşveren ise; şirketin antetli kağıdına, Belçika resmi dillerinden biri ya da İngilizce olarak Belçika Vize Talep Dilekçesi,  imza ve kaşeli hazırlanmalı.

Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemelidir.

Kişi Çalışan ise; Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış Vize Başvuru Yazısı: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

Kişinin Bağlı Bulunduğu Şirkete ait Belgeler

Vergi Levhası fotokopisi– Belçika Vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.

Faaliyet Belgesi orijinali– Belçika Vizesi müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmeli

Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi– Belçika Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını göstermeli.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi– Belçika  Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve ünvan değişikliği var ise; Sicil Gazetesi bu bilgileri içermeli

Kişinin Şirkette Çalıştığını Doğrulayan Belgeler

Belçika vizesi Ankara’dan müracaatta bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan/ şirketten, antetli kağıda, kurum/şirket yetkilisi tarafından,  Belçika resmi dillerinden birisi ile yada İngilizce yazılmış, Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İşyeri İzin Belgesi ve Garanti Yazısı hazırlanmalı.  Şirketin imza yetkisine sahip kişisi tarafından ıslak imza ve kaşeli olmalı.

Belçika vizesi Ankara müracaatında; Kişinin SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve çalıştığı şirketten alınan, antetli kağıda, işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi İzin Belgesi. Ayrıca çalıştığı şirketin güncel şirket evraklarının eklenmesi zorunludur.

Seyahatini Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

Belçika vize işlemleri Ankara’dan başvuru da bulunacak kişilerin Belçika’da konfirmeli otel konaklamasına ait rezervasyon bilgileri: Otel bilgileri, konaklama şekli ve tarihlerini içermeli. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu.

Belçika Schengen Vize işlemlerine Ankara’dan başvuru yapan kişinin Belçika seyahatinin içeriği ticari amaçlı ise; Belçika’da davet eden şirket tarafından hazırlanmış Ticari Davetiye, başvuru sahibine hitaben yazılmalıdır. Davetiyede gidiş amacı, tarihler, konaklamaya ilişkin bilgiler ve masraflar kimin tarafından karşılanacağı muhakkak belirtilmeli. Davet eden firmanın/kurumun iletişim bilgileri açık ve detaylı olarak belirtilmeli; şirket kaşeli ve imzalı olmalıdır (orjinal veya fax/internet çıktısı kabu edilir).  Belçika’dan davet eden şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve daha önceki yapılan alım satımlara ilişkin fatura gibi belgeler istenebilir. -Belçika’da düzenlenen bir fuar veya konferans için kayıt ve katılıma ilişkin belgeler.

Belçika’ya seyahat Aile/Arkadaş  Ziyareti amacı ile olması halinde;  Belçika’da davet eden kişi tarafından Belediye’den alınmış Davetiyenin aslı.  Ayrıca Belçika’daki davet eden kişinin Belediye’den alınmış Aile Toplum Kâğıdının orijinali; davet eden kişinin oturum kartı ya da kimlik kartının fotokopisi olmalı. Davet eden kişinin gelir belgeleri de eklenmeli. Davet eden kişinin adres bilgileri, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir davet dilekçesi gereklidir.

Belçika Vize işlemleri Ankara’dan yapan başvuru sahibinin Belçika’ya ziyareti eğitim amaçlı ise; Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi, Okul İzin Belgesi ve varsa okula ait eğitim ücreti belgeleri vs. ibraz edilmeli.

Belçika vize işlemleri Ankara’dan yapan kişi, Belçika seyahatini sağlık- tedavi maksadıyla gerçekleştirmesi halinde; Hastane Kabul Belgesi ve Belçika’da tedavi olacağını belirten geçerli Heyet Raporu orijinal.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve kaza riskini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası

Belçika vize işlemleri Ankara’dan müracaat edecek başvuru sahibinin Belçika’daki seyahat tarihlerini kapsayan; tüm Schengen ülkelerinde geçerli;  yaralanma veya sağlık nedeniyle tıbbi tedavi, hastanede yatış, ülkeye iade maliyetlerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı;  orijinal Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur.

Belçika vize işlemleri için başvuru sahiplerinin durumlarına bağlı olarak hazırlamaları gereken ek evraklar

Kişi Emekli ise; Emekliğini belgeleyen belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunan kurumdan alınan resmi yazı)

Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi İzin Belgesi, Oda Sicil Kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Öğrenci ise; Güncel ve orijinal Öğrenci Belgesi,

Kişi Avukat ise; Baro Kaydı orijinali, Meslek Kimlik Kartı ve Üniversite Diploması fotokopileri.

Kişi Doktor ise; Kurum Kimlik Kartı ve Üniversite Diploması fotokopileri,

Kişi Diş Hekimi ise; Tabipler Odası Kaydı orijinali ve Üniversite Diploması fotokopisi,

Kişi Eczacı ise; Eczacı Diploması fotokopisi,

Kişi Çiftçi ise; Ziraat Odası’ndan alınmış Ziraat Sicil Kaydı,  tarım alanı ve topraklarına dair tapu.

Kişi 18 yaşından küçük ise; ebeveynleri yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı, orijinal Muvafakatname. Yasal velisini gösterir belgeler: Kimlik cüzdanı fotokopisi, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyor ise; ebeveynlerinin noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname), yeminli tercümandan (İngilizce, Fransızca, Flemenkçe) tercüme, noterden tasdik, noterin bağlı bulunduğu Kaymakamlıktan apostil kaşesi yaptırılmalı.

Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; en az 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali ve fotokopisi

Varsa Eski Pasaportların İbrazı

Pasaport fotokopileri, Belçika vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgileri, geçerlilik sürelerini içeren sayfaların ve önceki Schengen vizelerinin fotokopileri

 

Belçika Büyükelçiliği Ankara Çalışma saatleri:

Pazartesi - Cuma Günleri arası 09.00 - 13.00 ve 14.30 - 17.00 arası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belçika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: turkey.diplomatie.belgium.be