Belçika Ticari Vize Hakkında

Belçika Konsolosluğu ve Belçika Ticari Vizesi Evrakları Hakkında

 • Pasaport

Belçika Ticari Vize başvurularında pasaportun geçerliliğinin kabul edilebilmesi için aranan özellikler; 10 yıldan eski- deforme veya yırtık- olmamalı; Belçika seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip ve içerisinde en az 2 adet boş vize sayfası olmalıdır. Yukarıdaki şartlara uygun olmayan pasaportlar iade edilmektedir. 

Varsa, eski pasaportların bütün işlenmiş sayfaların (kimlik bilgileri,geçerlilik süreleri, vizeli ve mühürlü sayfalar vb.) fotokopileri çekilmelidir.

Önemli Not : Ankara Belçika Büyükelçiliği’ne yapılan Belçika ticari vize başvurularında, son 10 yıl içerisinde Amerika, Kanada, İngiltere veya Schengen vizesi olmayanların şahsen başvuruda bulunma şartı aranmaktadır.

 • Belçika Schengen Vize Başvuru Formu ve Sonuç Belgesi

Belçika Schengen Ticari Vize başvurusu için doldurulması gereken Belçika Schengen Vize Başvuru Formu; Belçika Konsolosluğu/Elçiliği vize müracaatlarında vize başvuru formunun İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulmasını talep etmektedir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından konsolosluk yetkilisinin başvuruyu hangi dilde incelemesi isteniyorsa; dil seçim belgesi olarak adlandırılan Sonuç Belgesi’nin de yanıtlanarak birlikte teslimi zorunludur.
ÖNEMLİ: Ankara Belçika Büyükelçiliği veya İstanbul Belçika Başkonsolosluğu yetkilileri, başvurunun incelenmesinin ardından karar alma aşamasında kişiyi mülakata çağırabilir. Sonuç Belgesi’nde tercih edilen dil ile (İngilizce-Fransızca-Almanca-Flemenkçe) mülakat gerçekleşecektir.

 • Biometrik Fotoğraf

Belçika Ticari Vize işlemi için istenilen biometrik fotoğrafın standartları;  başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu vize işlemlerinde kullanılmamış ve 6 aydan eski olmamalıdır. Fotoğraf, 35mm x 45mm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve 2 adet olmalıdır. Kemik çerçeveli gözlük, şapka, şal vb. ile yüzün görünmesini engelleyen herhangi bir aksesuar ile fotoğraf çekimi istenmemektedir.
Not: Fotoğrafın arkasına isim soyisim yazılmalıdır.

 • Belçika Ticari Vize Davetiyesi

Belçika Ticari Vize başvurusu yapan başvuru sahibine hitaben Belçikalı Şirket/Kurum tarafından gönderilen Davetiye’de; Belçika’ya gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklama bilgisi, masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgilere yer verilmelidir. Davet eden şirket/kurum iletişim bilgileri belirtilmeli; antetli kağıda, imzalı ve kaşeli hazırlanmalıdır. Davetiyenin aslı veya fax/mail çıktısı kabul edilir.

Ayrıca, Belçikalı şirket/kurum yetkilisinin kimlik fotokopisi ile birlikte iki şirket/kurum arasındaki alım-satımlara ilişkin fatura benzeri belgeler sunulması önemlidir.

Belçika’ya iş ziyaret sebebi bir ticari organizasyon veya fuara/konferansa katılım amaçlı ise; giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren katılım dokümanları ibraz edilmelidir.

 • Belçika Ticari Vize Talep Dilekçesi

Belçika Konsolosluğu’na hitaben, Belçika’ya seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir Vize Talep Dilekçesi: vize başvuru sahibinin görevi, seyahat amacı, seyahat tarihleri, konaklama bilgisi ve masrafların kimin tarafından karşılacağı belirtilmelidir. Türkiye’deki şirket/kurum tarafından, antetli kağıda, Belçika dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır. İmzalı ve kaşeli.

Belçika Ticari Vize işlemleri

Belçika Ticari Vize müracaatı yapan kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir vize talep dilekçesi olmalıdır. Dilekçe, Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır.

 • Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler
 • Belçika Ticari Vizesi için başvuru sahibinin Kurum/Şirkete bağlılığını gösteren belgeler;  SGK İşe Giriş Bildirgesi aslı-fotokopisi, SGK Hizmet Dökümü aslı-fotokopisi
 1. Belçika ticari vize başvurusu yapan kişi Çiftçi ise; bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi. Son bir seneye ait tarım veya hayvancılıktan elde ettiği gelire dair satış makbuzları
 2. Belçika Ticari Vize başvurusu yapan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir. 
 3. Belçika Ticari Vize müracaatında bulunacak kişi T.C. ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaş ise; Belçika’ya seyahat dönüş tarihinden sonra en az  3 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesinin  fotokopisi
 • Belçika Ticari Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin resmi kimliğini tanımlayan belgeler;
 1. Şirketin Ticaret Odası Kaydı fotokopisi
 2. Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri .
 3. Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Belçika Ticari Vize işleminde bulunan başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.
 4. İmza Sirküsü/beyannamesi fotokopisi- Belçika Ticari Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkette imza yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.
 • Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler
 1. Belçika Ticari Vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
 2. Belçika Konsolosluğu, Belçika’ya seyahat edecek kişinin seyahat masraflarının teminatı olacak bakiyenin, kişi/şirket hesabında görmeyi istemektedir. Buna göre; son 3 aylık aktif hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı/Dökümü; banka yetkilisinin ıslak imza, kaşesi ve  bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır. Banka hesabına bağlı bankamatik kartının fotokopisi ile beraber.
 3. Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 4. Belçika Ticari Vizesi müracaatında bulunacak kişi eğer, Belçika seyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde; bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.
 • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Belçika Ticari Schengen Vize başvuru sahibinin Belçika seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerini sunması önemlidir. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu veya özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

Belçika Konsolosluğu yetkilileri, Belçika’da konaklamanın bir akraba veya arkadaş yanında olması halinde; Belçika’daki misafir eden kişiden bir dilekçe talep etmektedir. Belçika’daki kişinin misafir ediş süresi, adres, telefon numarası gibi bilgileri içeren yazıyı, Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazması gereklidir. Belçika Kimlik fotokopisi mutlaka dilekçeye eklenmelidir. 

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanan belge; Belçika seyahat süresini kapsayan, ayakta-yatakta bütün tedavi masraflarını, hastalık ve vefat halinde cenazenin ülkeye nakil masraflarını kapsayan, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat süresinin minimum tamamını kapsayan, orijinal seyahat sağlık sigortası.

DİKKAT! Belçika Ticari Schengen Vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bu sayfada yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sayfada yer alan bilgiler ve talimatlar,başvuru dosyanızı olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Belçika Konsolosluğu veya Belçika Büyükelçiliği’ne vize müracaatında, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi sebebiyle doğabilecek gecikme veya reddedilme riskini azaltmayı amaçlamaktadır.

Belçika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: turkey.diplomatie.belgium.be